iptv ile tv’nin daha ötesi

IPTV, internetin canlı veya isteğe bağlı TV programları ve Videolar sunmak için kullanılan İnternet Tabanlı Protokol Televizyonunu belirtir. IPTV, sayısal televizyon hizmetinin genişbant veya internet bağlantısı vasıtasıyla Internet protokolü teknolojisi ile aboneye iletildiği bir sistemdir.
Milyonlarca kullanıcı tarafından YouTube veya Netflix gibi sitelerde veya uygulamalarda erişilen dijital videodan biraz farklı olmakla birlikte, aynı her yerde bulunan yaygın yaygının doğal bir kısmını paylaşıyor. Ayrıca, standart kablo veya uydu bağlantısının aksine, IPTV’de birden fazla TV seti bir ev içinde tek bir abonelik kullanabilir.
IPTV izleyicilere, izlemek istedikleri programı kendileri ve nerede olursa olsun şu anda yayınlanan Canlı TV şovlarına ayrı olarak izlemek gibi hissetmek isteyenler için seçebilecekleri avantajlı bir avantaj ve kolaylık sağlar.
IPTV’nin geleneksel TV’den nasıl farklı olduğunu anlamak için, geleneksel TV izleme modunu IPTV ile karşılaştıralım –
Kablo ve uydu her ikisi de kullanıcıların bu sinyaldeki belirli kanalları “ayarlamalarını” sağlayarak işlev görür ve temel fark kabloların kablolu bir bağlantı yoluyla olması, uydu ise kablosuz (evinize ulaşana kadar) olmasıdır. Kablo TV’nin en önemli örneği, koaksiyel kablo bağlantısı yoluyla gönderilen Time Warner Cable’dır ve uydu TV örneği, DirecTV gibi sağlayıcılardan gönderilir ve radyo dalgaları aracılığıyla izleyicilere gönderilir.
IPTV, kullanıcıların set üstü kutularına TV kanalları göndermek için Internet protokolü (IP) tabanlı bir ağ kullanmaktadır. İnternet ağları, e-postaları, web sitelerini ve diğer İnternet tabanlı hizmetleri veren aynı istemci-sunucu modeli aracılığıyla içerik sunarak kablolu ve uydudan farklıdır. Bu blog’un ilerleyen kısımlarında da göreceğimiz üzere, IP veya Internet Protokolü, internet ağına bağlı bilgisayarlar arasında veri paketlerinin aktarımı için kullanılan dildir.
Tüketici, TV Şovları talep ediyor ve alıyor ve Video içeriği, kablolu ya da uydu yerine Internet Protokolü (IP) tabanlı ağlar vasıtasıyla görüntüleyiciye gönderiliyor. İçeriğin gerçek zamanlı olarak yayınlandığı kablo veya uydudan farklı olarak, IPTV yayın gönderirken ve modeli unuttuğunda, kullanıcıları programlama işlemlerini sunuculara iletir ve kullanıcıların istediği zaman İnternet üzerinden içerik talep etmesini sağlar.

Leave a Comment