iptv server nedir?

Internet Protokolü televizyon ( IPTV ) teslim olan televizyon üzerinde içerik bilgisayar ağlarının mantıksal dayalı İnternet Protokolü (IP) yerine, geleneksel yoluyla karasal , uydu ve kablo televizyon formatları. İndirilen medyadan farklı olarak IPTV, kaynak medyayı sürekli olarak akışa sokma olanağı sunar. Sonuç olarak, bir istemci medya oynatıcı, içeriği (bir TV kanalı gibi) hemen çalmaya başlayabilir. Bu akan medya olarak bilinir .

IPTV Internet protokolünü kullanmasına rağmen , İnternet televizyonu olarak bilinen İnternet’ten yayınlanan televizyon medyasıyla sınırlı değildir . IPTV, set-üstü kutular ya da diğer müşteri-tesis araçları aracılığıyla , son kullanıcı odalarına yüksek hızlı erişim kanallarıyla abone tabanlı telekomünikasyon ağlarında ve kurumsal ve özel ağlardaki medya dağıtımı için IPTV dağıtımında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Telekomünikasyon alanındaki IPTV, devam eden standartlaştırma süreci için dikkat çekicidir (örneğin, Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü ).

IPTV hizmetleri üç ana gruba ayrılabilir:

İlgili etkileşim olsun olmasın, canlı televizyon ve canlı medya;
Zaman kaydırmalı medya: örneğin yakalama TV (saatlerce veya gün önce yayınlanan bir TV şovunu tekrar oynatır), baştan başlama TV (mevcut TV şovunu başından itibaren tekrar oynatır);
İsteğe bağlı video (VOD): depolanmış bir ortam kataloğundaki öğelere göz atar ve görüntüler.

Leave a Comment